Наталія Погорєлова: діджіталізація наближає до клієнта

Діджіталізація в страхуванні, або простіше кажучи, оцифровка основних бізнес процесів, вже не новина, а скоріше неминуча необхідність як для тих страховиків, які планують виходити на нові рубежі, так і для тих, хто збирається утримувати вже завойовані позиції.

Сьогодні найбільш широко діджіталізація використовується саме в масових видах з однорідними страховими сумами та іншими параметрами, зокрема в автоцивілці, на всіх етапах життєвого циклу продукту – від укладання договору до його припинення.

Для зручності роботи з клієнтом компанії вже давно почали створювати на своїх платформах особисті кабінети страхувальника. Крім очевидної зручності для клієнта, страховик отримує всю необхідну йому інформацію про клієнта, що дозволяє йому пропонувати не тільки нові страхові продукти, а й оперативно обробляти отриману інформацію як для цілей статистичного, управлінського та бухгалтерського обліку, так і для більш ефективного врегулювання страхових подій.

Сучасний клієнт це, як правило, комп’ютерно грамотна людина, яка хоче укладати договір, не виходячи з дому і не відриваючись від улюбленого гаджета – без виснажливого заповнення різних паперових форм і походів в офіс страховика. І, в даному випадку, виграють обидві сторони – страховик отримує клієнта вже не через агента, а безпосередньо, що зменшує вартість продукту, а страхувальник вибирає саме ту компанію, яку вважає найбільш відповідною, а не ту, яку пропонує йому агент. Крім того, страховик йде від диктату агента і можливої ​​залежності від нього.

З моменту укладання договору в електронній формі, всі дані про клієнта, в тому числі і про деталі страхової події, потрапляють в базу даних страховика, яку потім можна використовувати для моделювання динаміки портфеля в майбутніх періодах.

Деякі компанії в Україні вже ввели систему автоматизованої оцінки збитку для подальшої виплати страхового відшкодування, що значно прискорює як сам процес врегулювання, так і економить значні суми для самого страховика, особливо, коли в портфелі компанії знаходяться сотні тисяч договорів.

Маючи повну картину проходження договорів (географія укладення договору і місце настання страхового випадку, дані про вік і страхувальника та території використання його ТЗ), страховик може коригувати майбутню політику ціноутворення «під ключ», тобто з урахуванням всіх деталей саме його конкретного портфеля і своєчасно реагувати на відхилення від прогнозованих показчиків.

Ми впевнені, що роль штучного інтелекту з роками буде тільки зростати і компанії будуть делегувати прийняття певних рішень саме системам штучного інтелекту, що в свою чергу знизить вартість страхової послуги для страхувальника, а для страховика спростить ряд стандартних бізнес-процесів.

Що стосується можливих і неминучих зловживань з боку страхувальників при настанні страхових подій з метою завищити суму страхового відшкодування, то, при правильній побудові алгоритму взаємодії між страхувальником і страховиком, останній завжди зможе обгрунтовано аргументувати свою позицію, в тому числі і в суді.

Таким чином, в дуже недалекому майбутньому, успішно конкурувати на ринку страхування масових видів (ОСЦПВ, страхування медичних витрат (ВЗР) і подібних програм) зможуть саме ті компанії, у яких рівень діджіталізаціі і надійність інфраструктури, що підтримує цю діджіталізацію, буде вище, ніж у їх конкурентів.