Є тільки один цивілізований спосіб захистити себе від ризику фінансових втрат – це страхування.

Напередодні XX Міжнародного фінансового форуму учасників страхового ринку, організаторами якого виступили центр бізнес-стратегій “Перспектива” за підтримки Ліги страхових організацій України, видання “Україна Бізнес” взяло інтерв’ю у голови правління страхової компанії “Мега-Гарант” Наталії Погорєлової.

– Ви – лауреат всеукраїнського проекту «Королева фінансового успіху», переможець в номінації «Ефективний управлінець в страховому бізнесі». Яким був рік для вашої компанії? Все вдалося зробити, що планували, і які плани на 2021?

– Рік для всіх виявився непростим. Але я б не стала зараз говорити про 2020-й, як про рік, який «був». Минулі 8 місяців компанія працювала і працює сьогодні за наміченим планом, максимально гнучко реагуючи на відомі події та виклики поточної ситуації. Говорити про плани на 2021 рік, мабуть, ще зарано.

– Так все ж, ваша думка, в чому запорука успіху роботи компанії?

– Виконувати взяті на себе зобов’язання, незалежно від зовнішніх обставин. Цінувати кожного клієнта. Скоротити до мінімуму некритичні витрати і позбутися від значущих ризиків. Також в нинішніх умовах важливо вміти імпровізувати, використовуючи шанси, що з’являються,  гнучко реагувати на будь-які зміни ринку.

– З огляду на те, що аналітики прогнозують рецесію економік світу, які ваші прогнози на 2020 -2021 роки в частині страхового бізнесу? Наскільки ваша компанія була готова до “чорного лебедя”, що змінив світ?

– «Чорний лебідь» на те і чорний, що передбачити його неможливо. А ось готовими до несподіванок треба бути завжди. Прогнозувати сьогодні що-небудь досить складно. Вплив коронавируса матиме далекосяжні наслідки в найближчі роки з точки зору здоров’я людей, безпеки і загального економічного розвитку. Вже зараз зрозуміло, що деякі види страхування, такі як страхування туристів, зелена карта, – залишаються на паузі, трохи просів обсяг продажів по КАСКО. При цьому люди не перестали їздити на автомобілях, тому не знижується попит на поліси ОСЦПВ. Завдяки раніше запущеним онлайн-сервісам, продажі автоцивілки планово зростають (за даними МТСБУ «Мега-Гарант» увійшла в 20-ку лідерів з продажу електронних полісів ОСЦПВ, реалізувавши близько 26 тисяч е-договорів і зайнявши при цьому 16 місце). Населення стало більше дбати про своє здоров’я, звідси цілком логічний інтерес до медичного страхування. Думаю, ДМС в найближчому майбутньому чекають істотні зміни, так як клієнти хочуть ширшого спектра страхових медичних послуг. Тобто, як бачимо, відбувається примусовий перерозподіл страхового портфеля. У цій ситуації страждають в першу чергу ті компанії, у яких велика концентрація одного виду страхування. Що ж стосується страхового портфеля «Мега-Гарант», то він достатньо диверсифікований.

– Обмеження через пандемію коронавирусной інфекції COVID-19 змусили страховиків перебудуватися і взаємодіяти з клієнтами дистанційно. Але з поверненням до нормального режиму компанія повернеться до перевіреного часом підходу – повноцінній роботі офісу і через агентську мережу і представництва і т. ін. Або внесе корективи в загальноприйнятий режим роботи?

– Так, пандемія змусила нас змінити формат спілкування з клієнтами і перейти в дистанційний режим. Для нас це не стало проблемою, ми давно працювали над тим, щоб бути якомога ближче до клієнта, даючи йому можливість взаємодіяти з компанією онлайн. По поверненню до нормального режиму, напевно, правильним буде надати клієнтові право самому обирати формат спілкування зі страховиком. Зручно онлайн – клієнт повинен мати таку можливість взаємодії з компанією. Хоче особисто відвідати офіс або представництво – не питання, звик оформляти страховку у одного і того ж агента багато років – будь ласка.

– Дистанційна робота означає розвиток онлайн-сервісів. Які нові проекти ви запустили?

– Напевно, вже ні у кого не викликає сумнівів той факт, що в перспективі успішно конкурувати на страховому ринку зможуть саме ті компанії, у яких рівень діджіталізаціі і надійності інфраструктури, що підтримує онлайн-сервіси, буде вище, ніж у конкурентів. Працювати над діджіталізацією бізнес-процесів компанія почала задовго до пандемії, і вимушене переведення співробітників на віддалену роботу тільки підтвердило необхідність цифровізації сфери страхових послуг. Сьогодні ми розширюємо не тільки спектр електронних послуг, отримуючи прибуток. Ми прагнемо до надання клієнтам і якісного, максимально комфортного врегулювання страхових подій, розуміючи, що споживачеві страхової послуги при покупці поліса важливо отримати гарантію того, що в потрібний момент компанія буде з ним на зв’язку 24/7/365. Наші клієнти мають можливість повідомити нас про настання страхового випадку онлайн і не витрачати свого часу на формальності.

– Трохи про ОСЦПВ. Ви входите до переліку страховиків, які здійснюють виплати у термін до 60 днів. За рахунок чого страховик може цього досягти?

– Хочу сказати, що, незважаючи на карантин і пов’язані з ним обмеження, сфера ОСЦПВ гідно витримала удар. Зокрема, в цих складних умовах за рахунок оптимізації і переведення бізнес-процесів в онлайн-режим, нам вдалося поліпшити якість врегулювання і скоротити терміни здійснення виплат постраждалим в ДТП.

– Чи можна сказати, що криза навчить страховиків диверсифікувати портфель?

– Будь-яка криза змушує вчитися новому, шукати нестандартні рішення, пристосовуватися до незвичних обставин, тим самим провокує або розвиток окремих представників галузі, або їх відхід з ринку. У нинішніх умовах диверсифікований страховий портфель і збалансована інвестиційна стратегія – умови виживання страхових компаній. Будемо сподіватися, що завдяки цій кризі вся страхова галузь стане сильнішою в довгостроковій перспективі.

– З 1 липня відбулася передача Національному банку України функції регулятора небанківських фінансових ринків. Вітчизняний страховий ринок потребує не тільки в інституційній підтримці. Сьогодні важливо вивчити і використати досвід розвинених країн щодо забезпечення високої якості страхових послуг у всіх стратегічно і соціально значущих для України сферах. Які нововведення необхідно врахувати?

– Основний показник, що характеризує стан страхових ринків різних країн, – це рівень споживання страхових послуг. Показник проникнення страхування на сьогоднішній день в Україні становить 1,4%. При цьому в Європі – 5%, в середньому в світі – 6%. Реформування страхового ринку України – складний глобальний процес, розрахований мінімум на 5-7 років. Я щиро сподіваюся, що НБУ вдасться вибудувати сильний платоспроможний, стійкий, конкурентний страховий сектор, здатний підтримати економічне зростання України без шкоди для фінансової стабільності, і якісно виконувати свою головну функцію – захищати населення і бізнес від можливих збитків у разі настання страхових подій.

– Яким бачите ринок і вашу компанію після завершення його реформування?

– Говорити про успішність реформ на страховому ринку можна буде в тому випадку, коли громадяни і бізнес будуть довіряти страховим компаніями і активно використовувати їх послуги. Страхову компанію «Мега-Гарант» на цьому ринку я бачу безумовно успішною, затребуваною та такою, що активно бере участь в ключових реформах країни.

– В цьому році буде проходити ювілейний XX-й Міжнародний фінансовий форум ключових гравців фінансових ринків, де будуть обговорюватися актуальні питання стану бізнесу, тенденції та прогнози щодо майбутніх макроекономічних викликів – Що для вас означає цей форум?

– Міжнародний фінансовий форум – завжди подія. Це можливість обмінятися професійним досвідом, обговорити діючі та очікувані зміни в нормативній страховій базі, а також отримати нові ресурсні знайомства. Цього року форум особливий. По-перше, він ювілейний, двадцятий. По-друге, на момент його проведення пройде не більше двох місяців з моменту передачі Національному банку України функції регулятора фінансових ринків. По-третє, саме час робити висновки про трансформацію суспільства під впливом пандемії, підводити підсумки втрат і здобутків бізнесів, вносити необхідні корективи в маркетингові стратегії. Впевнена, буде конструктивно, інформативно, цікаво, насичено, корисно і перспективно.

– Дозвольте побажати і надалі продовжувати відігравати важливу роль на страховому ринку України і вашого регіону, і звичайно, досягати поставлених цілей!

– Дякую. Хочу побажати всім відсутності страхових подій. Жити у вільній, мирній, процвітаючій Україні, вірити у власні сили і удачу, але при цьому пам’ятати, що в світі є тільки один цивілізований спосіб захистити себе від ризику фінансових втрат – страхування.